هوش مصنوعی شاخه‌­ای از علوم کامپیوتر است که به ساخت و برنامه‌­نویسی دستگاه­هایی‌ می‌پردازد که همانند ذهن انسان عمل می‌کنند و واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی داشته باشند. در واقع عملکرد ذهن انسان همچون درک شرایط پیچیده، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسائل را بررسی و شبیه­‌سازی می‌کنند و سپس با روش­‌های کامپیوتری آن­ را روی دستگاه­‌ها و روش­‌ها پیاده کنند.

هوش مصنوعی برای نخستین بار توسط جان مکارتی (John Mccorthy) که از او با ‌عنوان پدر علم و دانش تولید ماشین‌های هوشمند یاد می‌‌‌‌شود، استفاده شد. مکارتی مخترع یکی از زبان‌های برنامه نویسی هوش مصنوعی به نام «lisp» نیز است.

حال قصد داریم به بررسی این صنعت مهم در پرداخت بپردازیم:

هوش مصنوعی در صنعت پرداخت

در آینده‌ای بسیار نزدیک هوش مصنوعی یکی از مهم ترین عوامل ایجاد تغییر در صنعت پرداخت خواهد بود. چراکه سیستم های هوشمند روش های مختلفی را جهت شناخت مشتری اجرا می کنند و میلیون ها تراکنش به صورت مداوم برای تشخیص الگوهای کلاهبرداری اسکن می شوند.

به عبارتی از فرایند های خرد مالی مانند خرید های روزمره وپرداخت قبوض گرفته تا خرید سهام بورس و ارز دیجیتال را میتوان به ماشین های هوشمند واگذار کرد.

هوش مصنوعی و جلوگیری از کلاه‌برداری

چالش اساسی دیگری که این تکنولوژی می تواند در حل آن به ما کمک کند، تامین امنیت مشتریان است.

هوش مصنوعی می تواند با شناسایی الگوها و به کارگیری هوش خود از کلاهبرداری‌هایی که در صنعت پرداخت اتفاق می‌افتد جلوگیری کند.

شناسایی هکرها، از بین‌ ­بردن بات­‌های ویروسی و جلوگیری از لو رفتن اطلاعات از جمله اقداماتی است که توسط هوش مصنوعی در جهت امنیت پرداخت­‌های آنلاین صورت می‌گیرد .

هوش مصنوعی و احراز هویت

یکی از دغدغه‌های اصلی در موسسات مالی بحث احراز هویت برای برقراری امنیت شبکه است. به این صورت که اگر کل پایگاه اطلاعاتی هک شود، یک اثر انگشت جدید می تواند با نام شما وارد اطلاعات بانکی شود. 

یکی از راهکارهایی که تا امروز در این مورد صورت گرفته است، تائید هویت دو مرحله ای است. در واقع در این روش، مشتریان علاوه بر تأیید اثر انگشت خود بایستی به یک رمز دسترسی داشته باشند. ارائه دهندگان خدمات پرداخت به راحتی می توانند با استفاده از هوش مصنوعی،  امنیت مورد نیاز مشتریان خود را فراهم کنند. لذا اگر معامله مشکوک به نظر برسد، رمز امینتی دوم نیز برای تائید هویت درخواست می‌شود. 

بهبود کارایی در پرداخت

همیشه ترجیح مشتریان برای پرداخت، استفاده از سیستم های پرداختی ساده برای انجام فعالیت های مالی خود بوده است. در واقع مشتری قصد دارد با چند حرکت کوچک هویت خود را تائید کند و مرحله پرداخت را انجام دهد.

 تکنولوژی هوش مصنوعی قادر است کارایی سیستم ها را در حد قابل توجهی بهبود ببخشد و در سریع‌ترین زمان ممکن بدون ایجاد خطا، عملیات پرداخت را به پایان برساند . 

کسب و کاری را تصور کنید که نیاز به پردازش حجم عظیمی از اطلاعات برای ثبت گزارشات مالی و طی مراحل قانونی دارد. این عمل نیاز به تعداد زیادی نیروی انسانی جهت انجام پردازش ها و فعالیت های تکراری دارد. با استفاده از این علم می توان این وظایف را به ماشین ها سپرد.

هوش مصنوعی می تواند حجم زیادی از اطلات را در کمترین زمان پردازش کند. همچنین علاوه بر از میان برداشتن خطای انسانی ، در وقت و هزینه صرفه جویی نماید. آن ها قادرند این فعالیت ها را بسیار سریعتر و دقیق تر از انسان ها انجام دهند.