مارکت پلیس به صورت پلتفرمی طراحی شده است که امکان خرید کاربر را از چندین فروشنده متفاوت بوجود می‌آورد. در واقع مدیران یک مارکت پلیس یا سایت‌های چند فروشندگی از طریق فروشگاه‌های اینترنتی خود، میان فروشندگان مختلف یک کالا و خریداران آن ارتباط ایجاد می‌کنند.

از مارکت پلیس‌های معروف در ایران می‌توان به دیجی کالا اشاره کرد که روز به روز شاهد رشد و گسترش آن در فضای تجارت الکترونیک هستیم.

اصلی‌ترین جذابیت مارکت پلیس برای کاربران وجود همین تامین‌کننده‌های متفاوت باشد. امری که به کاربر امکان انتخاب از میان مجموعه‌ی وسیعی کالا را می‌دهد.

انواع مارکت پلیس

مارکت پلیس‎ها را می‌توان به سه نوع دسته‌بندی کرد:

 • مدل‌ عمودی

مارکت پلیس‌هایی که به صورت عمودی فعالیت می‌کنند، کالاهایی را به فروش می‌رسانند که همه به یک دسته تعلق دارند . به عنوان مثال مارکت‌پلیسی که تنها در زمینه جواهرآلات فعالیت می‌کند ، فقط محصولات مرتبط با جواهرات را از طریق عرضه‌کننده‌های مختلف ، در سایت خود به فروش می‌رساند و از آن جایی که جواهرآلات کالاهایی گران‌قیمت هستند و تضمین اصل بودن آن‌ها مسئله‌ی مهمی است، این مارکت‌پلیس، خود تمامی محصولات را ضمانت می‌کند.

 • مارکت پلیس افقی

این نوع مارکت‌ها ، انواع مختلفی از محصولات را که در یک ویژگی خاص با یکدیگر اشتراک دارند، به فروش می‌رسانند. مارکت پلیس‌های افقی، بازار هدف مشخص و معینی دارند. برای مثال فروشگاه اینترنتی لباس زنانه را در نظر بگیرید.

این نوع از فروشگاه‌ها بایستی انواعی از مانتو، پالتو، کیف و کفش زنانه را عرضه می‌کند. همه‌ی کالاها برای بازار هدف بانوان انتخاب شده‌اند.

 • مدل جهانی

مارکت پلیسی که با مدل جهانی کار کند، هیچ نوع محدودیتی ندارد و هر کالایی که فکرش را بکنید  می‌فروشد.

مزایای داشتن یک مارکت پلیس:

۱.این نوع فروشگاه‌ها ، نیازی به داشتن انبار‌ کالا ندارند چراکه این نوع فروشگاه‌های اینترنتی، تنها ارتباط بین خریدار و مشتری‌ را فراهم می‌کنند.

۲.صرف هزینه برای راه‌اندازی یک مارکت پلیس ، نسبت به ایجاد سایر فروشگاه‌های اینترنتی و فیزیکی، کمتر است و مدیران آن ریسک کمتری را متحمل می‌شوند.

۳.مارکت پلیس‌ها می‌توانند علاوه بر فروشگاه‌های داخلی، با شرکت‌های وارد کننده‌ی کالا نیز قرارداد بسته و سود بیشتری داشته باشند.

۴.دارندگان مارکت پلیس‌ نگرانی بابت فروش رفتن یا نرفتن کالاها ندارد و تنها ویترین‌هایی برای فروشندگان دیگر محسوب می‌شوند.

۵.مارکت‌ پلیس‌ها می‌توانند به راحتی با ایجاد تنوع در ارائه محصول فروش خود را چندین برابر کنند.

۶.مارکت پلیس‌ها با ایجاد رقابت بین فروشندگان، سبب ارتقا کیفیت کالا‌ها می‌شوند. با افزایش کیفیت‌ محصولات، مشتریان بیشتری از مارکت پلیس‌ها خرید می‌کنند، در نتیجه سود بیشتری حاصل خواهد شد.

مشکلات یک مارکت پلیس:

یکی از مشکلاتی که هر مارکت پلیس باید با آن دست و پنجه نرم کند عدم‌هماهنگی میان تامین‌کننده‌های متفاوت است. با توجه به اینکه کالاها از طرف منابع مختلف به فروش می‌رسند، اطلاعات مربوط به کالاها قابل‌مقایسه نیستند. برخی از کالاها اطلاعات کامل‌تر و برخی اطلاعاتی ناقص دارند. همچنین ممکن است زمان تحویل کالا از طرف هر فروشنده متفاوت باشد. این وقایع می‌توانند تاثیر بدی بر تجربه‌ی خرید مشتری داشته باشند بنابراین یکی از وظایف مارکت پلیس ایجاد هماهنگی میان‌ تامین‌کننده‌ها است تا کاربر بتواند فرآیند خریدی بی‌نقص را تجربه کند.

استفاده از سایت های چند فروشندگی برای فروشندگان چه مزایایی دارد؟

 1. با انتخاب یک مارکت پلیس خوب، هزینه‌های بازاریابی به طور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند و این مسئله بر سود شما تأثیر مستقیم دارد .
 2. فروش از طریق مارکت پلیس‌ها به دلیل مشتریان گسترده سریع‌تر اتفاق می‌افتد در نتیجه درآمد بیش‌تری عاید شما خواهد شد.
 3. مارکت‌ پلیس‌ها، در مقایسه با کسب و کار‌های سنتی یا حتی فروشگاه‌‌های اینترنتی معمولی، بازدیدکنندگان بیشتری دارند. در نتیجه کالا‌ی شما در دسترس افراد بیشتری قرار می‌گیرد.

استفاده از سایت های چند فروشندگی برای خریداران چه مزایایی دارد؟

 1. به دلیل تنوع بسیار بالای یک کالا در مارکت‌ پلیس‌ها، مشتریان می‌توانند طبق سلیقه‌ی خود خرید کنند.
 2. امکان مقایسه‌ کالا‌ها در مارکت پلیس‌ها، موجب شده است که مشتریان با توجه به کارایی یک محصول ، بهترین انتخاب را داشته باشند.
 3. تضمین کالا و امکاناتی مانند امکان مرجوعی در صورت عدم رضایت و پرداخت درب منزل افراد بیش‌تری را به خرید از مارکت پلیس‌ها ترغیب کرده است.
  خواندن مقاله‌های مرتبط با کسب و کارهای اینترنتی می‌توان راهنمای خوبی برایتان باشد.