با پیشرفت  تکنولوژی و گسترش فناوری در تمامی حوزه‌های زندگی بشر، مفاهیم جدیدی در  فین تک شکل گرفت. به طور کلی حوزه فین تک می‌تواند هر نوآوری در مورد نحوه تعامل مردم با کسب و کار، از اختراع پول دیجیتال تا انواع فعالیت‌های مالی را شامل شود. یکی از این حوزه‌ها، لندتک می‌باشد.

لندتک ترکیبی از دو واژه lend و technology  است.که به ترتیب به معنای قرض دادن.و فناوری می‌باشد و به طور کلی به تغییر فرایند وام دهی به صورت فرد به فرد اشاره دارد. 

در آغاز، وام‌های دیجیتال، چالش‌های اولیه و اساسی بسیاری در سر راه خود داشتند که باعث شد بسیاری از افراد امکان بکارگیری و موفقیت آن را زیر سوال ببرند.

در صورتی که در ده سال گذشته، فناوری وام‌دهی دیجیتالی از سوی مصرف‌کنندگان و مشاغل کوچک به سرعت رشد کرده است. بهبود قابل ملاحظه سرعت و کیفیت اتصال به اینترنت و افزایش تصاعدی قابلیت‌های دستگاه‌های مورد استفاده ما، همچون موبایل، به شرکت‌ها این امکان را داده است تا از طریق برنامه‌های مالی کاملاً دیجیتالی، با مصرف‌کنندگان در ارتباط باشند.

مفهوم لندتک چیست؟

لندتک یک پلتفرم وام‌دهی دیجیتال و هوشمند است که برای بانک‌ها، موسسات اعتباری و سایر قرض‌دهندگان خصوصی این امکان را فراهم می‌آورد تا بتوانند با سهولت هرچه بیشتر، با وام‌گیرندگان ارتباط موثر برقرار نمایند. بدین ترتیب این پلتفرم ارتباطی میان وام دهنده و وام‌گیرنده در بستر اینترنت ایجاد می‌کند و با شیوه‌ای جدید از انواع وام مانند وام مسکن، وام خودرو و خرید کالا پشتیبانی می‌کند.

لندتک چطور کار می‌کند؟

این فناوری با حذف واسطه‌هایی که بین وام‌دهنده و وام‌گیرنده وجود داشت، فرایند وام‌گیری را از روش سنتی به روش دیجیتال تغییر داده و موجب تسهیل و سرعت بخشیدن به عملیات وام‌دهی گردیده است.

شرکت‌هایی که بر پایه لندتک فعالیت دارند، درآمد خود را از طریق دریافت هزینه‌ی مبدا از وام‌گیرنده و هزینه‌های سرویس وام از وام‌دهنده دریافت می‌نمایند.

هرکدام از پلتفرم‌های دیجیتال در لندتک، از مدل‌های تجاری متفاوتی استفاده می‌کنند. برای مثال می‌توان گفت که برخی پلتفرم‌ها همچون Avant و Sofi فقط به افراد و مؤسسات واجد شرایط وام می‌دهند. ولی برخی دیگر همچون Lendingclub و Upstart با داشتن کم‌ترین اعتبار هم به همه افراد وام می‌دهند.

مزایای لندتک چیست؟

  • استفاده از شرایط و نرخ بهره مناسب
  • تسریع در فرایند درخواست و امضای قراردادها
  • کاهش هزینه‌های مربوطه وام‌دهی نسبت به روش‌های سنتی
  • کاهش خطر کلاهبرداری با امکان اخذ تأییدیه مستقیم از موجودی حساب و معاملات فرد وام‌گیرنده
  • تعریف بازپرداخت مناسب برای مشتری
  • قابلیت ارائه پیشنهادات بهتر و به صرفه‌تر برای وفاداری مشتری
  • برقراری امنیت پیشرفته از سمت شرکت‌های لندتکی

چه کسانی از لندتک بهره می‌برند؟

یکی از مزایای قابل توجه لندتک، ارائه تسهیلات با نرخ‌های بهره اندک در کوتاه‌ترین زمان ممکن است ؛ به همین دلیل، مشاغل و مصرف‌کنندگان بسیاری تمایل به استفاده از آن را دارند. همچنین وام دهندگانی که شرایط ارائه وام در بخش سنتی را ندارند، از طریق لندتک می‌توانند با مدیریت بهینه و شرایط ایده‌آل به تأمین مالی بپردازند و از این بستر درآمد کسب کنند.

چالش‌های استفاده از لندتک:

استارت‌آپ‌هایی مانند فناوری وام‌دهی در شروع فعالیت خود با چالش‌های بزرگی روبه‌رو هستند که در زیر به برخی از این چالش‌ها اشاره می‌کنیم.

یکی از این چالش‌ها وجود بانک‌هایی است که با جدیت بیشتر و با سرعتی چشمگیر در پی ارتقا و توسعه تکنولوژی‌های مورد استفاده خود هستند و هنوز هم رقیبی جدی برای این حوزه محسوب می‌شوند.

یکی دیگر از چالش‌های اصلی که این استارت‌آپ با آن روبروست، نحوه قانون‌گذاری و نظارت موثر نهادهای نظارتی بر این بستر اینترنتی است. نظارت بر فرآیندهای وام‌دهی در بستر لندتک، برخلاف کاهش هزینه‌های عملیاتی و اداری، هزینه‌های نظارتی بیشتری نسبت به روش سنتی دارد که شرکت‌های فعال در این حوزه آن را متحمل می‌شوند.

چالش مهم دیگر برای این حوزه از فناوری، جذب وام‌دهندگان خصوصی است که گاهاً شرکت‌های حوزه لندتک را با مشکل جذب سپرده مواجه می‌سازد. همچنین ممکن است وام‌دهی با استفاده از لندتک در شرایط رکود اقتصادی نیز دستخوش تغییر شود و به دلیل شرایط خاص‌تر، مشکلاتی ایجاد نماید.

کارایی لندتک در ایران چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید صنعت لندتک در ایران از صنعت‌های جدید به شمار می‌رود. این صنعت هنوز برای کاربران و کسب‌و‌کارها چندان جا نیفتاده است. برای مثال می‌توان صندوق قرض الحسنه خانگی را نمونه‌ای از صنعت لندتک نام برد. فاندولند، مهربانه، گوشی‌شاپ و ایران‌رنتر از جمله استارتاپ و لندتک های ایرانی هستند.