اگر به دنبال ایجاد کسب و کار اینترنتی در اینستاگرام هستید تا محصول یا برند خود را به دیگران معرفی کنید، با استفاده از برخی ترفندهای ساده که فرآیند آن کمی به زمان نیاز دارد، تمام غیرممکن ها، ممکن می شوند. یکی از نکاتی که در مدیریت پیج خود باید در نظر بگیرید نوشتن درست کپشن‌ اینستاگرام است.

در این مقاله قرار است یاد بگیریم که با چند ترفند ساده کپشن پیج خود را جذاب‌تر و تأثیرگذارتر کنیم.

کپشن اینستاگرام چیست؟

بطور کلی کپشن اینستاگرام عبارت است از نوشته یا متنی که در پایین پست اینستاگرام نوشته می‌شود. این متن بایستی گویای تصویر منتشر شده باشد و محتوای هدفمندی را شامل شود. هر شخص باید بر اساس نوع پیج و مخاطبانش، کپشن بنویسد.

مثلا در پیج‌های فروشگاهی،کپشن یک پست باید به سادگی تمام سوالاتی که مخاطب در ذهن دارد را پاسخ دهد تا بتواند با توجه به اطلاعاتی که از کپشن دریافت می‌کند تصمیم خرید بگیرد.

حال به بررسی نکاتی می‌پردازیم که شما را در نوشتن یک کپشن جذاب و تأثیرگذار کمک بسیار زیادی می‌کند:

در اولین قدم مخاطب خود را به درستی بشناسید.

کپشن‌هایی که در اینستاگرام خود می‌نویسید فقط و فقط برای مخاطبین شماست پس بایستی به درستی آن‌ها را بشناسید.

باید بدانید که هدف مخاطب‌ از فالو کردن شما چیست؟ بیشتر آن‌ها زن هستند یا مرد؟ در کدام رده سنی قرار دارند؟ به چه چیزهایی علاقه بیشتری دارند؟ و.. جواب دادن به این سوالات هم در تولید محتوای اینستاگرام به شما کمک می‌کند و هم در کپشن نویسی.

برای جواب این سوال‌ها می‌توانید هر چند وقت یکبار در یک استوری، از مخاطب‌های خود بپرسید که به چه محتوایی علاقه دارند و یا چالش‌هایی برگزار کنید تا تعامل بیش‌تری با آن‌ها برقرار کنید.

شروع کپشن باید طوفانی باشد.

کاربر با مشاهده یک پست اینستاگرام ، تنها چند خط اول از هر کپشن را در زیر آن می‌بیند و برای خواندن ادامه آن باید بر روی گزینه more کلیک کند. به این ترتیب اگر شروع متن شما به اندازه کافی برای مخاطبان جذاب نباشد، آن‌ها هیچوقت ادامه آن را مطالعه نخواهند کرد.

بنابراین ابتدای کپشن‌های یک پست، مهم‌ترین بخش آن هستند . پس باید به نحوی بنویسید که توجه کاربران را به خود جلب کند و کنجکاو شوند تا ادامه آن را بخوانند.

از هشتگ‌ها به درستی استفاده کنید.

آمارها نشان می‌دهد که استفاده از حداقل یک هشتگ در کپشن‌های اینستاگرام، باعث می‌شود که پست‌ها به طور متوسط ۱۲٫۶% بیشتر دیده شوند. پس هشتگ ها عامل بسیار تاثیرگذاری در میزان دسترسی پست های شما هستند. با این‌ حال، برای استفاده درست از آن‌ها باید نکاتی را در نظر بگیرید؛

هنگام انتخاب هشتگ، مواردی را پیدا کنید که بیشترین محبوبیت را در استفاده دارند. همچنین سعی کنید هر کپشن را به تعداد ۴ هشتگ محدود کنید.

از هشتگ‌های مرتبط با پست خود استفاده کنید چراکه وقتی هشتگ شما به پست ربط چندانی نداشته باشد، به نوعی در حال ایجاد مزاحمت برای کاربران هستند. 

·      استفاده از استیکرهای مناسب و جذاب در کپشن اینستاگرام

برای جذابیت هر چه بیشتر متن از استیکرهای جالب و مناسب استفاده کنید چراکه این مسئله می‌تواند در زیبایی متن شما موثر باشد و حس و حال متفاوتی را به کاربر منتقل کند. با این حال این نکته یکی دیگر از اصلی ترین نکات است که باید در نوشتن کپشن اینستاگرام موثر واقع شود که هر چه استیکرهای جذاب تری استفاده کنید، پست و کپشن شما بیشتر دیده خواهد شد.

·      در متن کپشن خود لحنی صمیمی داشته باشید.

همانطور که پیش از این گفتیم، اینستاگرام یک فضای صمیمی و دوستانه محسوب می‌شود. پس بیش از حد جدی بودن، نه تنها تاثیر مثبت ندارد، بلکه می‌تواند تاثیر منفی هم بر روی صفحه اینستاگرام شما بگذارد. بنابراین پیشنهاد ما این است که در متن های کپشن خود یک لحن صمیمی داشته باشید و خوانندگان خود را راحت مخاطب قرار دهید.

·      مخاطب خود را به تعامل تشویق کنید

تعامل مداوم، مهمترین ویژگی‌ای که صفحه شما باید داشته باشد. ایجاد تعامل باعث می‌شود که مخاطب شما، احساس نزدیکی بیشتر با صفحه اینستاگرامتان بکند و با وفاداری بیشتری پست های شما را دنبال کند. پس همیشه سعی کنید کپشن های بنویسید که مخاطب را تشویق به تعامل با شما بکنند. اگر دقت کنید، بسیاری از نکته‌های قبلی که گفتیم هم، دقیقاً بر اساس اهمیّت تعامل شکل گرفته بودند. راه‌های مختلفی هم برای ایجاد تعامل وجود دارند که شاید موثرترین آنها برگزاری یک مسابقه باشید.

·      ویرایش و بازنویسی به کپشن های عالی منتهی می‌شود

همیشه قبل از منتشر کردن پست، یک بار دیگر متن کپشن را برای خودتان بخوانید. با اینکار، نه تنها اشتباهات املایی و انشایی متن که به طور سهوی پیش آمده اصلاح خواهد شد، بلکه فرصتی پیدا می‌کند تا متن کپشن را به ساده‌ترین و خواناترین شکل ممکن ویرایش کنید.

سخن نهایی درباره کپشن های اینستاگرام

احتمالاً متوجه شده باشید که اکثر نکاتی که در این مقاله به شما ارائه شد، نه تنها برای کپشن اینستاگرام شما کاربرد دارند، که می‌توانند در تصمیم گیری بهتر در روند مدیریت صفحه اینستاگرام شما هم کمک کنند. امیدوارم از این نکات لذت برده باشید و توانسته باشند نگاه شما را به روش های بازاریابی در اینستاگرام باز کنند. در مقالات بعدی قرار است بسیار بیشتر درباره نکات مهم اینستاگرام صحبت کنیم. پس حتماً وبلاگ‌های موفقیت در کسب و کار اینستاگرام را دنبال کنید.