پیشرفت علم و فناوری گویای آن است که کاربرد پول به شکل اسکناس به طور چشم‌گیری در سراسر دنیا کاهش یافته است. آمارها حاکی از آن است که فناوری کیف پول الکترونیکی حجم قابل توجهی از تبادلات مالی را به خود اختصاص داده است.

چراکه تبادلات مالی به صورت الکترونیکی و با استفاده از تلفن‌های همراه بسیار متداول شده است.

کیف پول الکترونیکی چیست؟

کیف پول الکترونیکی به یک سیستم دیجیتالی یا یک سرویس آنلاین گفته می‌شود که امکان تراکنش الکترونیکی را برای فرد فراهم می‌آورد؛ هر تراکنش  شامل خرید اقلام از یک فروشگاه، خرید شارژ و پرداخت قبوض و انتقال وجه می‌شود که از طریق این کیف پول‌ها قابل انجام است.

با کیف پول الکترونیکی نه تنها می‌توان حساب‌های مالی را مدیریت کرد، بلکه می‌توان معاملات آنلاین، سوابق  پرداخت‌ها و… را نیز مورد بررسی قرار داد.

یک مزیت مهم در مورد کیف پول دیجیتال ، قابلیت اجرا هم در بستر موبایل و هم در بستر سیستم‌های کامپیوتری است. در این فناوری دیجیتال با پول فیزیکی سر و کار نداریم و تراکنش‌ها بر اساس اعتبار الکترونیکی انجام می‌شود.
با استفاده از حساب بانکی می‌توان کیف اعتباری خود را شارژ کرد بدون آنکه نیازی به کارت بانکی باشد. به این صورت شما می‌توانید  کیف پول خود را برای انجام هزینه‌های ماهیانه، مبلغ مشخصی شارژ کنید و دیگر احتیاجی به کارت بانکی و حساب اصلی خود نداشته باشید.

انواع کیف پول الکترونیکی 

در کل سه نوع کیف پول الکترونیکی وجود دارد که شامل بسته، نیمه بسته و باز می‌شود. نوع بسته در کشور ما عموما در قالب کارت‌های هدیه ارائه می‌شود که مبالغ از قبل مشخصی در آنها قرار دارد. همچنین، نمونه‌ای از کیف پول الکترونیکی نیمه بسته در ایران، اپلیکیشن‌هایی هستند که می‌توان در آن‌ها حساب کاربری خود را با استفاده از کارت‌های بانکی شارژ و در خریدها از آن استفاده کرد. 

اما نوع آخر که “نوع باز” نام می‌گیرد، فقط از طریق بانک‌ها یا در همکاری با بانک‌ها صادر می‌شود و از این کیف پول‌ها می‌توان در تمام تراکنش‌ها استفاده و همچنین می‌توان از دستگاه‌های خودپرداز پول دریافت کرد. از آنجا که این نوع کیف پول منجر به خلق نقدینگی می‌شود، بدین منظور در روزهای آینده بانک مرکزی ضوابط راهبری و نظارتی تهیه و ابلاغ خواهد کرد.

کاربرد کیف پول الکترونیکی چیست؟

با توجه به این‌که از کدامیک از کیف پول‌های الکترونیکی استفاده می‌کنید، برخی از خدمات ارائه شده متفاوت هستند. نمونه این خدمات عبارتند از:
۱. انتقال وجه
۲. پرداخت قبوض
۳. دریافت شارژ همراه و بسته‌های اینترنت
۴. پرداخت کرایه تاکسی
۵. خلافی خودرو
۶. عوارض آزادراهی
۷. پرداخت با QR کد
۸. عدم‌نیاز به وارد کردن رمز پویا به ازای هر تراکنش و… .مقاله مرتبط: نئو بانک چیست؟

آینده‌ی کیف پول‌های الکترونیکی

در سبک زندگی امروزی دیگر کیف پول‌های چرمی جایگاه خودشان را از دست داده‌اند. چرا که سبک زندگی امروز افراد را ملزم به صرف کمترین میزان انرژی برای انجام امور روزمره کرده است.

به همین دلیل کیف پول‌های الکترونیک با سرعت بخشیدن به مبادلات مالی باعث شده‌اند که پذیرش آنها توسط مردم، بیش‌تر از قبل باشد و بیشترین حجم تراکنش‌های آینده را خود اختصاص دهد.