ارز دیجیتال یا Cryptocurrency شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم بلاک‌چین ایجاد شده است. ایجاد ارزهای دیجیتال در بستر بلاک‌چین، باعث غیرمتمرکز شدن و تغییر ناپذیری آن‌ها شده است.

ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به این معنی است که تحت کنترل هیچ نهاد، گروه یا سازمانی نمی‌باشند. از این جهت ارزهای دیجیتال از شفافیت بالایی در معاملات برخوردارند.

کریپتوکارنسی‌ها را می‌توان بدون دخالت هرگونه واسطه‌ای در اینترنت به شخص دیگری ارسال کرد. یعنی برای معامله ارزهای دیجیتال دیگر نیازی به افتتاح حساب بانکی و دخالت سازمان‌های مختلف نیست و به راحتی از یک کیف پول به کیف پول دیگر انتقال می‌یابد.

انواع ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی

ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارسی ها را میتوان به روش‌های مختلف تقسیم بندی کرد. دسته بندی زیر بر حسب کاربردهایشان انجام شده است.

·       رمزارزهای خدمت دهنده (Privacy CoinCoin as a Service)

برخی از رمزارزها با هدف بهبود خدمات مالی خلق شده‌اند. به عنوان مثال اتریوم با هدف فراهم کردن بستری مناسب برای قراردادهای هوشمند به وجود آمد. در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد توکن‌ها بر روی شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند. در واقع اتریوم بر خلاف بیت‌کوین که با هدف بهبود نقل و انتقالات به وجود آمده بود و در نظر داشت به عنوان کامپیوتر دنیا شناخته شود.

·       استیبل کوین ها (Stable coin)

استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که پشتوانه مالی دارند. پشتوانه این ارزها می‌تواند ارز فیات یک کشور باشد یا طلا و یا حتی یک شرکت شناخته‌شده. استیبل کوین‌ها یا ارزهای دیجیتال با ثبات، همیشه یک قیمت ثابت دارند. به عنوان نمونه تتر (USDT) یکی از استیبل کوین‌ها به حساب می‌آید که دلار آمریکا پشتوانه‌ی آن است. ارزش یک تتر همیشه برابر با یک دلار آمریکاست. به همین دلیل می‌توان به جای ارسال و پرداخت دلار در پلتفرم‌های صرافی از تتر که هم‌ارزش دلار آمریکا است استفاده کرد. در این صورت یک انتقال دارایی در زمان کم و با کارمزد بسیار پایینتر خواهید داشت.

·       توکن کاربردی یا خدماتی (Utility Token Or App Coin)

توکن‌های خدماتی به ارزهایی اشاره دارد که برای کاربردی خاص به وجود می‌آیند. به عنوان مثال ممکن است هدف از خلق یک رمزارز، تماشای فوتبال یک تیم خاص باشد. در این صورت آن توکن را فقط به عنوان بلیطی برای تماشای فوتبال آن تیم می‌توان استفاده کرد. به عبارتی این توکن‌ها تنها در سیستمی که مشخص کرده‌اند ارزش و اعتبار دارند. رمزارزهای Filecoin و Sia دو نمونه‌ی موفق از Utility Token ها هستند.

·       ارزهای اوراق بهادار یا توکن‌ های تضمینی (Security Token)

این ارزها یا همان ICOها را می‌توان به عنوان سهام شرکت‌ها معرفی کرد. در واقع ICO ها از طرف شرکت‌های گوناگون بر روی شبکه بلاک چین پیاده‌سازی می‌شوند. به عنوان مثال در نظر بگیرید که شرکتی قصد راه‌اندازی یک کارخانه بزرگ را دارد این پروژه خیلی بزرگ است و شرکت به سرمایه‌ی بسیار زیادی نیاز دارد. شرکت برای فراهم کردن این سرمایه تعدادی توکن را بر بستر بلاک چین به قیمت مشخص آماده و عرضه می‌کند که با فروش ان‌ها به سرمایه‌ی مورد نیاز دست یابد.

جفت ارز چیست؟

در یک صرافی ارز دیجیتال برای نشان‌دادن امکان تبدیل یک ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگر از مفهومی به‌نام جفت‌ارز استفاده می‌کنند.

یک جفت ارز در صرافی به این صورت نمایش داده می‌شود: نماد اختصاری ارز دیجیتال اول / نماد اختصاری ارز دیجیتال دوم

به‌عنوان مثال، نماد اختصاری بیت کوین BTC و نماد اختصاری تتر USDT است. بنابراین جفت‌ارز بیت کوین_تتر این‌گونه BTC/USDTنمایش داده می‌شود.

کاربرد ارزهای دیجیتال

شاخص‌ترین ویژگی رمزارزهای دیجیتال، سهولت در استفاده و امنیت بالای آن‌هاست. همه افراد می‌توانند به جای پول کاغذی یا کارت‌های بانکی از ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌هایشان استفاده کنند. به عبارتی تمام نقل و انتقالاتی که با پول عادی می‌توان انجام داد، با سرعت بالاتر و امنیت بیش‌تر، از طریق ارزهای دیجیتالی قابل انجام است.

خریدهای روزانه، رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما از جمله خدماتی است که در برخی از کشورها با استفاده از رمزارزها صورت می‌گیرد. همچنین بسیاری از افراد از بازار کریپتوکارنسی برای سرمایه گذاری و کسب سود استفاده می‌کنند.

برای خرید، فروش و به‌طور کلی معامله ارزهای دیجیتال باید به یک صرافی معتبر ارز دیجیتال مراجعه کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

صرافی ارز دیجیتال یا Exchange بستری است که در آن ارزها معامله و به یک‌دیگر یا پول ملی تبدیل می‌شوند. صرافی می‌تواند یک سایت باشد یا یک اپلیکیشن موبایل که روی تلفن همراه نصب می‌شود یا هر دو. یکی از صرافی‌های معتبر در ایران که تمامی رمزارزها بر روی آن قابلیت فروش و معامله را دارد صرافی میلیونکس است.

به راحتی با ثبت‌نام در صرافی میلیونکس می‌توانید تمامی ارزها را معامله کنید و در یک پلتفرم جذاب ترید انجام دهید.

برای ثبت نام یا انجام معامله، نیاز به حضور فیزیکی وجود ندارد و تنها کافی است از طریق سایت یا اپلیکیشن موبایل اقدام کنید.

نحوه کار صرافی‌های دیجیتال

اینکه یک صرافی ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند به نوع صرافی بستگی دارد. با یک نگاه کلی می‌توان نحوه کار صرافی‌ها را به دو دسته تقسیم کرد.

حالت اول آن است که شما با خودِ صرافی معامله می‌کنید. (از خود صرافی می‌خرید یا به خود صرافی می‌فروشید)

در حالت دوم دیگر صرافی‌ها طرف معامله شما نیستند، بلکه در حقیقت واسط بین خریداران و فروشندگان هستند و از هر معامله درصدی کمیسیون (مثلاً ۰.۱ درصد از مبلغ معامله) دریافت می‌کنند.

در ایران صرافی‌هایی که به حالت دوم فعالیت داشته باشند تعدادشان زیاد نیست اما این امکان در صرافی میلیونکس وجود دارد. در صرافی میلیونکس کاربران می‌توانند معاملات خود را با قیمت دلخواهشان انجام دهند.