توییتر مارکتینگ، یک استراتژی است که کسب و کارها به راحتی می‌توانند با فعالیت در توییتر به آن دست یابند و بدین وسیله به تعداد مشتریان خود بیفزایند و از رقبای خود عقب نمانند.

اگر بخواهیم سنگ بزرگ برنداریم و نگوییم که کاربران توییتر در سرتاسر دنیا بیش از ۳۰۰ میلیون هستند، باید از کاربران ایرانی توییتر حرف بزنیم. با توجه به محدودیت‌هایی که در ایران برای استفاده از توییتر وجود دارد، ایرانی‌ها علاقه زیادی به استفاده از این فضا از خود نشان داده‌اند. چرا؟ چون پلتفرم ساده‌ای است. اصلا شعار توییتر همین است. what’s happening شعار توییتر است. یعنی به من بگو که همین لحظه چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ البته دلیل علاقه کاربران به این فضا چیزی بیشتر از سادگی و راحتی است. اما اگر قرار باشد به عنوان یک کسب‌وکار در این فضا فعالیت کنیم، باز هم باید سادگی و راحتی را درنظر بگیریم؟ یا نیاز به یک استراتژی برای فعالیت در توییتر داریم؟

مشخصا فعالیت در هیچ شبکه اجتماعی نباید بدون استراتژی باشد. اما توجه به این نکته هم ضروری است که استراتژی توییتر با سایر شبکه‌های اجتماعی کمی متفاوت است. ما اینجاییم که این تفاوت را بررسی و کشف کنیم.

اهمیت بازاریابی در توییتر چیست؟

بدون شک هر کسب و کاری، هدف خاصی از تهیه و تدوین برنامه بازاریابی دارد. بعضی از مشاغل برای معرفی برند و بعضی دیگر به منظور افزایش فروش و یا هدف‌های دیگر به جذب مشتری از روش‌های مختلف می‌پردازند.

بازاریابی در توییتر یا Twitter Marketing نیز یکی از راه‌هایی است که به کسب و کارها کمک می‌کند تا به اهداف خود برسند و نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کند. مشاغل مختلف با استفاده از توییتر به عنوان ابزاری برای مارکتینگ، به مزایایی که در ادامه آمده است دست پیدا می‌کنند.

 • الزام به تحقیق درباره جامعه هدف و درک نیازهای مشتری
 • تولید محتوای منحصر به فرد و جذاب
 • برنامه ریزی در کارها
 • تجزیه و تحلیل نتایج

نکاتی که باید در توییتر مارکتینگ باید رعایت شود؟

مواردی وجود دارد که باید آن را در توییتر مارکتینگ بررسی نمایید، این موارد شامل:

پروفایل خوب

تصویری که در پروفایل خود می‌گذارید باید مناسب و مرتبط با برندی که دارید باشد. در این مورد بهتر است لوگو برند خود را در تصویر پروفایل قرار دهید. داشتن پین توییت اهمیت دارد و بهتر است آن را هرازگاهی بروز نمایید. همچنین بهتر است که یک توضیح مختصری درباره درباره کسب و کار خود بدهید و آن را پین کنیدو زمانی که یک مخاطب وارد صفحه شما می‌شود اولین چیزی که می‌بیند این توضیح کوتاه است. بهتر است برای ارسال توییت برنامه‌ریزی کنید و بیش از حد نیز توییت نزنید. در این راستا داشتن یک تقویم محتوایی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و با توجه به زمان و عنوان محتوا را ارسال نمایید. 

از ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید!

به علت داشتن حساب‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی بهتر است از ابزارهای مدیریت شبکه اجتماعی استفاده کنید. استفاده از ابزارهای مدیریت می‌تواند فعالیت‌هایی که قرار است بر روی شبکه‌های اجتماعی انجام دهید نظم ببخشد. در شرایطی که امکان زمانبندی و انتشار خودکار وجد داشت بهتر است این کار را انجام دهید!

خلاقیت در محتواهای انتشاری

محتوایی که در این فضا تولید می‌کنید باید به گونه‌ای باشد که در عین حال که با موضوع کسب و کار شما مرتبط است باید جذاب باشد تا مخاطبان را به خود جذب کند. محتوایی که به اشتراک می‌گذارید باید:

 • جذاب باشد
 • بتواند ارزشی را به مخاطب اضافه کند!
 • اطلاعاتی را در اختیار مخاطب قرار دهید
 • در عین حال سرگرم کننده باشد!
 • همچنین در نوشتن آن خلاقیت داشته باشید.

استراتژی‌های تولید محتوا در توییتر

باید علاوه بر موارد ذکر شده در تولید محتوا، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • استفاده از هشتگ‌های مناسب
 • انتخاب زمان مناسب برای انتشار محتوا 
 • می‌توانید از میم‌های جذاب توییتری استفاده کنید.
 • بهتر است به سوالات مخاطب خود پاسخ دهید و با مخاطب تعامل برقرار کنید.

انتشار محتوای مناسب در زمان مناسب

باید رفتار مخاطبان خود را آنالیز کنید و آن را در زمان مناسبی منتشر نمایید. ساعتی که برای انتشار محتوا انتخاب می‌کنید از این جهت اهمیت دارد که محتوای شما را بیشتر مخاطبانتان ببینند. 

فعالیت‌های خود را آنالیز کنید

آنالیز خود و رقبا یکی از بخش‌های اصلی و مهم توییتر مارکتینگ است. البته بهتر است به طور کلی بررسی کنید که در کدام از یک از شبکه‌های اجتماعی فعالیت اثربخش داشتید و از این رو سعی کنید بیشتر بر روی آن شبکه اجتماعی بیشتر فعالیت کنید!

جمع بندی

در این نوشته به بررسی مفهوم توییتر مارکتینگ یا بازاریابی توییتر و استراتژی‌های صحیح بازاریابی در این شبکه‌ی اجتماعی متن محور پرداختیم.کسب و کارهای اینترنتی با بهره مندی از جایگاه توییتر می توانند رشد نرخ فروش بالایی را بدست بیاورند. البته لازمه‌ی بازاریابی و فعالیت گسترده در شبکه های اجتماعی، راه اندازی یک وب سایت فروشگاهی استاندارد و به روز است که مشتریان با پرداخت آنلاین وجه سبد خرید در کمترین زمان ممکن محصول یا خدمت خود را دریافت نمایند.