چک رمزدار همواره یکی از پرطرفدارترین انواع چک ها بوده و هست. زمانی که قصد مبادلات مالی با مبالغ بالا را داشته باشید، چک رمزدار یکی از ایمن‌ترین راه‌ها برای نقل و انتقال پول خواهد بود.

چک رمز دار، چکی است که به درخواست مشتری، توسط بانک صادر می‌شود. این چک به صورت رمزدار طراحی شده تا ضریب امنیت آن افزایش پیدا کند و از خطراتی مانند جعل جلوگیری شود. استفاده از چک رمزدار بین بانکی در معاملات با مبالغ زیاد، بهتر از استفاده از چک تضمین شده و چک عادی است چراکه خطرات مفقودی چک تضمین شده و چک عادی را ندارد و پرداخت آن بر خلاف چک عادی توسط بانک تضمین شده است.

وجه چک‌های بین بانکی، نقداً قابل پرداخت نبوده و بایستی به حساب متقاضی در بانک مقصد منظور گردد و در واقع، غیرقابل انتقال به شخص ثالث است. 

چک‌های رمزدار از سوی بانک مبدا به تقاضای مشتری برای بانک مقصد، در وجه حساب شخص مشخص صادر می‌شود و تنها قابلیت واریز به حساب نامبرده را دارد. در حال حاضر از این چک‌ها در معاملات سنگین خانه و ماشین استفاده می‌شود که افراد آشنایی با یکدیگر ندارند. هم‌اکنون فرآیند پردازش و وصول چک‌ها از طریق سامانه چکاوک انجام می‌شود.

چک رمزدار نیز خود به دو نوع چک رمز دار بانکی و چک رمزدار بین بانکی تقسیم می‌شود.

چک بین بانکی

یکی از مشتقات و انواع چک رمزدار ، چک بین بانکی است. این نوع حواله در شرایط خاصی که به شرح ذیل است،  صادر می شود :

  • چک بین بانکی باید به درخواست مشتری صادر شده و بدون داشتن رمز مشخص که توسط بانک صادر می شود و فرمت خاص وجه قانونی نخواهد داشت.
  • این حواله به نام یک بانک دیگر صادر شده و شخص بعد از دریافت آن می تواند، حواله را به حساب خود بخواباند و نمی تواند در مقابل این نوع سند وجه نقد دریافت کند .
  • سند مذکور در صورتی به نام بانک دیگر صادر می شود که شخص درخواست کننده در آن بانک شماره حساب داشته باشد و در غیر این صورت باید بانکی را معرفی کند که در آن حساب داشته تا امکان خواباندن چک رمزدار فراهم شود.
  • اگر شخص دریافت کننده سند مذکور پشیمان شود و بخواهد آن را باطل کند، باید به بانکی که حواله به نام آن صادر شده است مراجعه کرده و بانک پشت آن را مهر نموده و بنویسد که هیچ عملیاتی روی این سند انجام نشده است در غیر این صورت نگهداری و جابجایی آن خطرناک خواهد بود و در صورت مفقود شدن شخص را دچار مشکل می کند.

چک بانکی

یک نوع دیگر چک رمزدار چک بانکی است. این نوع حواله هم باید به درخواست شخص صادر شود و بدون درخواست، صادر نخواهد شد. این سند مطابق با شرایط ذیل صادر می شود:

  • سند مذکور به خواست و تقاضای مشتری و در وجه یک شخص حقیقی یا حقوقی صادر می شود و فرق عمده آن با نوع قبلی امکان نقد کردن آن در شعبه صادر شده، است.
  • این نوع از چک رمزدار اگر پشت نویسی و امضاء شده و یا اینکه توسط شرکت مهر شود قابل انتقال به شخص دیگر خواهد بود و حکم پول نقد را دارد.

در صورت مفقود شدن چک رمزدار شخص باید چه کاری انجام دهد؟

در صورتی که به هر دلیلی این سند مفقود شد، شخص درخواست کننده باید بلافاصله به بانکی که این حواله به نام آن صادر شده است مراجعه کرده و خبر مفقود شدن آن را اعلام کند و بعد از آن بانک مراحل ذیل را پیگیری خواهد کرد:

  • در مرحله اول شخص باید فرم مفقودی چک رمزدار را در بانک صادر کننده تکمیل و امضاءکند.
  • در مرحله بعد بانک نسبت به احراز هویت شخص درخواست کننده در همان بانک و بانک های دیگر اقدام خواهد کرد.
  • در مرحله سوم نسبت به واریز یا عدم واریز چک رمزدار در شعبه بانک مورد نظر استعلام می شود .
  • در صورت نقد نشدن آن بعد از استعلام و همچنین پرداخت مبلغی توسط شخص درخواست کننده، مجددا نسبت به صدور سند جدید اقدام شده و قبلی باطل می شود و هر شخصی که آن را پیدا کند دیگر قادر به نقد کردن و یا استفاده از این سند نیست.