امروزه، با رواج و گسترش استفاده از اینترنت، بسیاری از کسب و کارها با راه اندازی فروشگاه اینترنتی، اقدام به کسب درآمد می نمایند. از این رو، سازمان امور مالیاتی، مالیات کسب و کارهای اینترنتی را تعیین و طی انتشار اطلاعیه ای، اعلام کرد که صاحبان کسب و کارهای مجازی، اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، باید، در سال ۱۴۰۱، همانند سایر مشاغل دیگر، مالیات خود را به دولت، بپردازند.

قانون مالیات فروشگاه‌های اینترنتی

طبق اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور، صاحبان کسب و کارهای مجازی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) همانند سایر فعالان اقتصادی مشمول قوانین مالیاتی مربوط می‌باشند و فارغ از محل فعالیت، مکلفند ظرف چهار ماه از تاریخ شروع فعالیت، مراتب را کتبا به اداره امور مالیاتی محل شغل خود اعلام و نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند.

نحوه محاسبه مالیات فروشگاه های اینترنتی

طبق ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، تمامی اشخاص حقوقی و صاحبین مشاغل بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی کشور هستند. این اشخاص باید برای انجام معاملات خود، صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در قراردادها، صورتحساب‌ها و دیگر اسناد مشابه درج نمایند.

نحوه صدور و نگهداری صورتحساب نوع اول یا نوع دوم

صاحبین مشاغل موضوع قانون و اشخاص حقوقی بایستی به دو صورت صورتحساب‌های مالی خود را صادر و به سازمان مالیاتی کشور ارائه دهند.

صورت حساب نوع اول می بایست به صورت دستی و با شماره سریال چاپی و یا به صورت ماشینی و با شماره سریال ماشینی همراه با قید تاریخ صادر شود. همچنین در این صورت حساب باید اطلاعات هویتی از جمله: نام و نام خانوادگی یا نام شخص حقوقی، آدرس کامل و کد پستی فروشنده و خریدار، شماره اقتصادی و مشخصات کالا یا نوع خدمات و نیز مقدار یا مبلغ آن درج شود.

صورتحساب نوع دو صرفا در موارد استفاده از سامانه صندوق فروش (صندوق ماشینی (مکانیزه) فروش) صادر می‌شود و باید دارای شماره سریال ماشینی، تاریخ و حداقل در برگیرنده اطلاعات هویتی، شامل نام، نام خانوادگی یا نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، نشانی کامل و کدپستی فروشنده و مشخصات کالا یا خدمات ارائه شده، مقدار و مبلغ آن باشد.

بر این اساس به دلیل آن که فروشگاه های اینترنتی به نوعی فعال اقتصادی در فضای مجازی هستند، با دیگر فروشندگان در محل بازار و … تفاوتی نداشته و تنها خرید و فروش آنها در بستر اینترنت و فضای مجازی انجام می‌شود. از این رو موظف به پرداخت مالیات می ‌باشند. مالیات وب سایت و نیز مالیات کسب و کار های اینترنتی با توجه به میزان درآمد آنها از طریق سایت و فروشگاه مشخص می شود. در این صورت هر فروشگاه اینترنتی باید به تناسب درآمدی که دارد، مالیات خود را بپردازد.

مبنای محاسبه کردن مالیات کسب و کارهای اینترنتی

با توجه به اینکه فروشگاه اینترنتی چه نوع مالکی دارد مبنای محاسبه نیز متفاوت خواهد بود:

–  اگر مالک سایت یا کسب و کار اینترنتی خودش صاحب اصلی کالا باشد، در واقع تولید کننده آن باشد، مالیات بر ارزش افزوده مطابق با نوع کالا و سیاست فروشنده محاسبه می‌شود.

–  اگر مالک یک سایت فقط وظیفه فروش کالاها و خدمات را به عهده داشته باشد و در روند تولید آن کالا یا خدمات نقشی نداشته باشد. همچنین اگر فروشگاه اینترنتی او فقط یک درگاه برای فروش خدمات و کالا باشد، مالیات به شکل درصدی از فروش محاسبه می‌شود.

مراحل قانونی مالیات برای فروشگاه‌های اینترنتی و کسب و کارهای مجازی

صاحبان مشاغل مجازی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) که لازم است نسبت به انجام آن در خصوص مالیات کسب و کار خود اقدام کنند به این صورت است:

  •  تشکیل پرونده
  •  ثبت‌نام الکترونیکی و دریافت شماره اقتصادی در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور
  •  صدور صورتحساب موضوع ماده ۸ آئین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم و همچنین، وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده از کالاهای مشمول این مالیات بر حسب مورد
  • تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی (اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه سال بعد و اشخاص حقوقی حداکثر ظرف چهارماه پس از پایان سال مالی و مشمولین مالیات بر ارزش افزوده ظرف مدت ۱۵ روز پس از پایان هر دوره مالیاتی) و پرداخت مالیات مربوط
  • ارائه فهرست معاملات فصلی (حسب مورد)
  •  ارائه فهرست حقوق کارکنان و پرداخت مالیات متعلقه
  • نگهداری دفاتر، صورت درآمد و هزینه ماهانه، خلاصه درآمد و هزینه سالانه و اسناد و مدارک حسب مورد و ارائه آنها به ماموران مالیاتی ذیربط برای رسیدگی در صورت درخواست کتبی آنها.

ضمنا مودیان مالیاتی فوق بایست حسب مورد اقدام به پرداخت حق تمبر نمایند.

اگر جریمه شدیم چیکار کنیم؟

اگر درست و قانونی کار کنیم اصلا جریمه نمی شویم و تنها در صورتی جریمه می شویم که یا تکالیف خود را بصورت قانونی و صحیح انجام نداده باشیم یا اینکه تخلفی انجام داده باشیم.

اما اگر جریمه شدید باید جریمه خودتان را پرداخت کنید البته راه های بخشودگی دارد که می توانید استفاده کنید مثلا اگر جریمه به خاطر عدم ارائه اظهارنامه باشد جریمه آن ۳۰% است که غیرقابل بخشودگی است پس در این مورد هیچ کاری از دست ما بر نمی آید و باید مبلغ جریمه پرداخت شود. ولی در نهایت باید علت جریمه بررسی شود تا راهکار آن ارائه شود.

و در انتها..

مالیات فروشگاه‌های اینترنتی یکی از مباحثی است که به تبع رشد چشمگیری که کسب و کارهای اینترنتی به‌ویژه فروشگاه‌های اینترنتی فروش کالا و خدمات داشته‌اند باعث شده است مورد توجه سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. از آنجایی که بر اساس قوانین، هر شخص حقوقی باید به اندازه درآمدی که کسب می‌کند، مبلغی مالیات پرداخت کند، صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی نیز مشمول این قاعده می‌باشند.

مالیات بر کسب و کارهای اینترنتی، نوعی از مالیات مستقیم است که افراد مشغول به کسب و کارهای اینترنتی، باید، پس از ثبت نام اظهارنامه مالیاتی و محاسبه میزان مالیات متعلقه، از سمت سازمان مربوطه، در سال ۱۴۰۱، اقدام به پرداخت آن نمایند.