گیمیفیکیشن (Gamification) یا بازی سازی که گاهی هم به بازی آفرینی ترجمه می‌شود از جمله زیر مجموعه‌های دانش طراحی برای تغییر رفتار یا Behavioral Design است که طی سال‌های اخیر، در فضای دانشگاهی و نیز محیط کسب و کارها مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

اگر بخواهیم به ساده‌ترین حالت آن را تعریف کنیم، به این صورت است که گیمیفیکیشن یابازی سازی،ایجاد شرایط بازی  در فضاهایی است که به صورت پیش‌فرض برای بازی طراحی نشده‌اند.

در گیمیفیکیشن قواعد حاکم بر بازی به کسب و کارها کمک می‌کند تا رسیدن به هدف نهایی که همان فروش محصول یا خدمت است، محقق شود.

البته نباید تصور کرد که استفاده از گیمیفیکیشن در کسب و کارها همان بازی کردن است بلکه به معنای استفاده از قواعد بازی برای رسیدن به نتیجه مطلوب است.

گیمیفیکیشن در کسب و کار به چه معناست؟

بازی وار سازی یا Gamification یعنی استفاده از تفکرات و استراتژی های بازی گونه و تفریح وار در زمنیه‌های مختلف مانند آموزش، کسب و کار، پزشکی، تجارت و … که ماهیت بازی ندارن. از آن جایی که ما آدما به طور ذاتی عاشق بازی و تفریح هستیم، گیمیفیکیشن می تواند به یک محرک انگیزه بخش برایمان تبدیل شود.

 به کمک بازی‌وارسازی فرآیندهای خسته کننده مانند کار کردن، آموزش، درمان و … می‌توانند به یک فرآیند جذاب و مهیج تبدیل شوند. حال به بررسی نمونه‌هایی از بازی‌‌‌وارسازی در کسب و کارها اشاره می‌کنیم:

·             استفاده از گیمیفیکیشن در افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام

اگر گیمیفیکیشن به درستی طراحی شود می‌تواند کمک شایانی در افزایش نرخ تعامل و اینگیجمنت در اینستاگرام کند. به عنوان مثال یکی از پست هایی که به مناسبت روز معلم می‌توان در این خصوص ارائه داد تایپ جمله * لطفا معلم‌ها نبینند * در یک پست است.

·             استفاده از گیمیفیکیشن در روانشناسی افراد

مقصد از پست زیر این است که به کمک مخاطبان، باورهای غلط و محدودکننده ذهن مشخص شود تا بتوان به تغییر و بهبود این باورها در افراد پرداخت و از نتایج حاصل در طراحی پست‌ها و موضوعات بعدی استفاده کرد.

به عنوان مثال می‌توان تصویر جمله *باورها را باور نکنید* را پست کرد.

انواع کاربردهای گیمیفیکیشن و تاثیر آن در فروش

گیمیفیکیشن این روزها کاربردهای فوق العاده زیاد و جذابی در زمینه های مختلف پیدا کرده است. از انواع کاربردهای گیمیفیکیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ایجاد انگیزه و احساس سرزندگی و تداوم در زمینه‌های مختلف
 2. ایجاد جذابیت در زمینه های آموزشی
 3. افزایش بازدهی افراد در زمینه های مختلف به خصوص در کسب و کار
 4. افزایش درآمد در زمینه های بازاریابی و بیزینسی
 5. ساده سازی فرآیندهای برندینگ
 6. ایجاد رقابت سالم و افزایش عملکرد افراد

نمونه هایی از پیاده سازی تکنیک های گیمیفیکیشن در کسب و کار

خیلی از افراد به طور آگاهانه یا ناآگاهانه از گیمیفیکیشن در فضای کسب و کار استفاده می کنند. چراکه تأثیر این تکنیک‌ها در افزایش فروش بر هیچ‌ کسی پنهان نیست. چند نمونه از تکنیک های کلی گیمیفیکیشن در بازاریابی عبارتند از:

 1. اعطای جوایز به طرق به مخاطبین
 2. برگزاری مسابقات جالب و هیجان‌انگیز
 3. ایجاد حق انتخاب‌های متنوع و مهیج به مخاطبان
 4. تقسیم کردن فرآیند خرید به مراحل مختلف (به طوری که مخاطب برای طی کردن یک مسیر کلی از مراحل مختلف عبور کنه، همانند انواع بازی‌ها)
 5. در نظر گرفتن امتیاز برای مخاطبین مانند مثل جون در بازی‌ها
 6. استفاده از گردانه های شانس (نمونه‌های زیادی در فروشگاه ها و وبسایت‌های مختلف وجود دارد)
 7. تیلیغات ویروسی و امکان اشتراک گذاری به کمک ایجاد کد معرف (به طوری که مخاطب تشویق به معرفی کسب و کار شما به دیگران شود، همانند سفر رایگان اسنپ به ازای معرفی اسنپ به دوستان)

مزایای گیمیفیکیشن چیست؟

همان‌طور که گفته شد ما آدم‌ها ذاتا عاشق تفریح و بازی و سرگرمی هستیم. بنابراین یکی از مزایای گیمیفیکیشن در کسب و کار این است که ما را به طور ناخودآگاه به آن زمینه موردنظر علاقه‌مند می‌کند.

 به عنوان مثال اکثر شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام، براساس گیمیفیکیشن طراحی شده‌اند. این فضاها باعث سرگرم شدن ما می شوند. به طوری که ما حاضریم هزینه کنیم تا بتونیم از این فضای سرگرم کننده استفاده کنیم. و همین موضوع باعث شده است که کاربران اینستاگرام روز به روز بیشتر شوند و این شبکه اجتماعی به یکی از پولسازترین بسترهای دنیا تبدیل شود. به عنوان مثال تعدادی از مزایای کلی گیمیفیکیشن عبارتند از:

 1. ایجاد تفاوت و خاص کردن فرآیندهای مختلف
 2. بازخورد مثبت و سریع
 3. افزایش بازدهی و عملکرد مخاطب
 4. ایجاد نظم در فرآیندهای مختلف به کمک استراتژی های کلی
 5. ایجاد حس رضایت در مخاطب (که یکی از اصلی ترین دلایل خرید و یا استفاده از محصولات و خدمات ما برای مخاطب محسوب می شه)

مطالعه مقاله‌‌ای در خصوص داشتن یک کسب و کار موفق توصیه می‌شود.