تقریبا تمامی صاحبان مشاغل چه اینترنتی و چه فیزیکی، همگی از پایانه‌های فروش استفاده می‌کنند، به همین جهت بایستی درمورد مالیات کارت خوان و درگاه های بانکی اطلاعات درستی داشته باشند.

طبق قوانین تصویب شده مالیاتی ، تمامی افرادی که در کسب و کار خود از دستگاه های کارتخوان یا دستگاه پوز استفاده می کنند، ملزم به پرداخت مالیات هستند.

 اما مالیات دستگاه کارتخوان چقدر است و چگونه باید پرداخت شود تا جریمه نشوند و در مورد استفاده از این دستگاه‌ها مشکلی پیش نیاید ، مسئله‌ی مهمی است که دارندگان و خریداران این دستگاه‌ها باید بدانند.

بر طبق قانون جدید مجلس در این رابطه، تنها اقدام لازم برای پرداخت مالیات برای دارندگان این دستگاه این است که در سامانه مالیاتی  tax.gov.ir ثبت نام کنند. و پس از تکمیل ثبت‌نام خود کد مالیاتی دریافت کرده و آن را حفظ کنند.

مالیات درگاه‌های بانکی و کارتخوان‌ها چقدر است؟

میزان مالیات مشخص شده برای پایانه‌های فروش متغیر است و متناسب با مشاغل مختلف از ۰ تا ۲۵ درصد درآمد مالیاتی مالک دستگاه یا پایانه خواهد بود. این درصد بستگی به نوع گروه شغلی مالک کارتخوان دارد. انواع گروه‌های شغلی عبارتند از:

  • خدماتی
  • بازرگانی
  • تولیدی

دقت داشته باشد این درصد تنها شامل تراکنش‌های صورت گرفته با پایانه مذکور است و فعالیت‌های اقتصادی صاحب پایانه که با آن مرتبط می‌شود. درواقع ممکن است مالیات مجزایی مشمول بخش‌های دیگر کسب و کار صاحب درگاه یا دستگاه شود. درصد مالیاتی که برای تراکنش‌ها و گردش حساب پایانه‌های فروش تعیین می‌شود به این شرح است:

  • درآمد ۵۰ میلیون تومان و کمتر از آن ۱۵ درصد
  • درآمد بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان ۲۵ درصد
  • درآمد بالای ۱۰۰ میلیون تومان ۲۵ درصد

لازم به ذکر است که برخی از مشاغل خدماتی و تولیدی مشمول مالیات نیستند. در این مواقع دستگاه کارتخوان و درگاه بانکی مربوط به مالک این مشاغل نیز که از آن در ارتباط با کسب و کارش استفاده کند، مشمول مالیت نمی‌شود. ضمن اینکه باید اضافه کرد، درصورتی که مبلغ یک تراکنش بیش از ۵۰۰ میلیون تومان باشد، مستقیم از سوی سازمان امور مالیاتی استعلام می‌شود. این ارتباطی با نوع شغل و کسب و کار مالک پایانه ندارد.

نکته قابل توجه در مورد عدم ثبت‌نام مالیاتی دستگاه کارت خوان

مالیات آن دسته از صاحبان مشاغلی که دستگاه کارتخوان دارند و نسبت به ثبت نام خود در سامانه مالیاتی اقدام کرده‌اند، مانند بقیه مشاغل محاسبه می شود. گروه های متفاوت مشاغل با توجه به اینکه در کدام دسته قرار می گیرند، باید بین ۰ تا ۲۵ درصد درآمد سالانه خود را برای مالیات بپردازند. این افراد لزومی به پرداخت مالیات جداگانه برای دستگاه کارتخوان ندارند. مگر اینکه اطلاعات حاصل از تراکنش های دستگاه پوز آن ها اختلافاتی با واقعیت داشته باشد.

بنابراین ثبت نام کنندگان در سامانه مالیاتی نیازی به پرداخت مالیات بر روی دستگاه پوز به صورت جداگانه نسبت به مشاغل خود ندارند. اما آن دسته از دارندگان دستگاه کارتخوان که نسبت به ثبت نام در سامانه مذکور اقدام نکرده اند، باید مالیات دستگاه کارتخوان را علاوه بر مالیاتی که برای مشاغل خود می پردازند، پرداخت کنند. به عبارتی این مالیات جریمه‌ای به عنوان عدم توجه این افراد به قانون و ثبت نام مالیاتی در نظر گرفته می شود.

چگونه کارتخوان خود را در سازمان مالیاتی ثبت کنیم؟

در راستای اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، بانک مرکزی باید با همکاری سازمان مالیاتی نسبت به ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی اقدام کند.

در این زمینه، با اقدامات صورت گرفته کلیه اشخاص دارای ابزار پرداخت‌های بانکی می‌توانند با ورود به درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir فهرست تمامی دستگاه‌های کارتخوان بانکی و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی خود را مشاهده و نسبت به الصاق آنها به پرونده‌های مالیاتی قبلی و یا تشکیل پرونده مالیاتی جدید اقدام کنند.

لازم به ذکر است که از کد مالیاتی برای شفافیت مالی، بستن راه های فرار مالیاتی و همچنین جلوگیری از پولشویی استفاده می شود. بنابراین صاحبان کسب و کارها و مشاغلی که از طریق قانونی و درست مشغول انجام فعالیت اقتصادی هستند هیچ نگرانی از بابت دریافت شناسه مالیاتی نخواهند داشت؛ چون که داشتن شناسه مالیاتی هیچ مشکلی برای آن ها ایجاد نخواهد کرد.