یکی از ویژگی‌های اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی محبوب که موجب تمایل افراد به فعالیت در آن شده، این است که هر کسی با هر شرایطی می‌تواند از آن به عنوان منبعی برای کسب درآمد استفاده کند و چون کاربران شبکه اجتماعی اینستاگرام در هر کشوری زیاد است این موضوع موجب شده تا این شبکه اجتماعی به منبع بزرگی برای راه‌اندازی کسب و کار و بازاریابی و فروش تبدیل شود.

هم‌اکنون کاربران موبایلی بیش‌تر وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام می‌گذرانند به همین جهت تمایل دارند در این شبکه‌ها به دنبال رفع نیازهای خود باشند.

روش‌های کسب و کار در اینستاگرام

  • فروش مستقیم کالا و خدمات

افرادی که از این روش برای درآمدزایی استفاده می‌کنند کالا یا خدماتی از خودشان یا دیگران در اینستاگرام ارائه می‌دهند.

حال ممکن است کالای فیزیکی عرضه کنند یا دیجیتالی. به عنوان مثال فروش کیک خانگی ، فروش شماره‌های رند ، فروش برنامه‌های غذایی و ورزشی و .. نوعی از فروش کالا و خدمات در اینستاگرام است.

  • فروش غیرمستقیم کالا و خدمات (تبلیغات)

بیش‌تر افرادی که از این راه در اینستاگرام کسب درآمد می‌کنند افرادی هستند که فالوورهای زیادی دارند و می‌توانند از این روش برای گرفتن تبلیغات دیگر کسب و کارها اقدام اقدام به کسب درآمد کنند.

کسب و کارهای زیادی نیز از این روش برای معرفی و برندسازی خود استفاده می‌کنند.

  • برندسازی

بسیاری از کسب و کارها از طریق برندسازی در اینستاگرام مخاطبان زیادی را با کسب و کار خود آشنا می‌کنند و سپس آنان را وارد بستر اصلی کسب و کارشان که ممکن است وب سایتشان باشد می‌کنند و سعی دارند روی آنان عملیات بازاریابی انجام دهند.

این روش یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد از اینستاگرام محسوب می‌شود زیرا ماندگاری شبکه‌های اجتماعی در کشور ما همیشگی نیست و بهتر است از این شبکه اجتماعی برای بازاریابی اینترنتی استفاده شود.

اصول کسب و کار اینستاگرامی

ساخت دو پیج

برای اینکه یک مسیر حرفه‌ای را برای کسب و کارتان در اینستاگرام طی کنید بهتر است با دو پیج در اینستاگرام فعالیت داشته باشید یک پیج برای فروش کالا و خدمات، پیج دیگر یک پیج عمومی هم موضوع با کسب و کارتان.

به عنوان مثال اگر شما فروشگاه لوازم دکوری دارید بهتر است یک پیج را به معرفی محصولات خود بگذارید و در پیج دیگر اطلاعات لازم در مورد اصول دیزاین یک خانه در اختیار مخاطبین خود قرار دهید.

انتخاب نام مناسب برای پیج

این مرحله یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که در ابتدای کسب و کارتان باید انجام دهید. به هیچ عنوان از نام‌های طولانی و بی‌معنی نباید استفاده کنید.

این بخش شامل نام کاربری، نام، بیوگرافی و لینک وب سایت شما می‌شود که حتمأ باید با بررسی و مطالعه پر شود.

در قسمت لینک سایت، بهتر است آدرس سایت خود را قرار دهید و در صورتی که سایت ندارید می‌توانید آیدی تلگرام یا واتساپ خود را قرار دهید.

برای این کار کافی است در دستور زیر https://instagram.com/username به جای username لینک پیج خود را قرار دهید.

پست‌های با کیفیت

در پیج خود از محتوای با کیفیت استفاده کنید و با این کار به مخاطب خود احترام بگذارید. برای پیج کاری خود عکس و فیلم‌های با کیفیت در جهت معرفی محصول و ارائه خدمات تهیه کنید و سعی کنید کپشن مناسب و جذاب ترجیحأ به زبان محاوره‌ای بنویسید.

زیرا اگر کپشن حالت خشک و رسمی نداشته باشد این حس را در مخاطب ایجاد کرده‌اید که در حال حرف زدن با او هستید.

در نوشتن کپشن‌ها دقت کنید که حتمأ از ایموجی استفاده کنید و تمامی جملات را پشت سر هم ننویسید و حداقل هر چهار خط یک enter وارد کنید.

همه این اقدامات موجب جذب مخاطب به صفحه کاری شما خواهد شد.