وب مانی (WebMoney) یک سیستم پرداخت جهانی برای انجام فعالیت‌های مالی آنلاین است که  امکان ارسال و دریافت پول را برای کسب و کارهای آنلاین در سراسر جهان فراهم می‌کند.

 این شرکت از سال ۱۹۹۸ در کشور روسیه فعالیت خود را آغاز کرده است. وب مانی ادعا می‌کند در حال حاضر بیش از ۳۹ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.

وب مانی فرصتی مناسب برای ایرانیان فراهم کرده است تا در بازارهای بین المللی فعالیت کنند چراکه قوانین مرتبط به تحریم کاربران ایرانی توسط وبمانی اجرا نمی گردد.

کاربردهای وب مانی

با وب مانی می‌توانید از انواع وب‌سایت‌های فروشگاهی و خدماتی، کالاها و خدمات مورد نیاز خود را تهیه و یا حساب کاربری خود را برای انجام فعالیت‌های گوناگون شارژ کنید.

اگرچه تعداد شرکت‌های پذیرنده وب مانی در مقایسه با پی‌پل بسیار محدودتر است، اما برای ساکنان ایران به علت وجود تحریم‌ ، وب‌مانی یک غنیمت بزرگ محسوب می‌شود.

تعداد زیادی از شرکت‌های صرافی ارز دیجیتال، بروکر، فروشگاه اینترنتی کالا، فروشگاه فایل، فروشگاه‌ دامنه، فروشگاه هاستینگ و فروشگاه بازی، از وب مانی پشتیبانی می‌کنند. همچنین فریلنسرهایی هم که در خانه فعالیت می‌کنند با  استفاده  از وب مانی می‌توانند از افراد و شرکت‌های خارجی سفارش کار بگیرند و به دلار درآمد داشته باشند.

در حال حاضر وب مانی یکی از پراستفاده ترین ابزارها برای پرداخت های آنلاین است زیرا تراکنش های بسیار ایمنی را فراهم می کند. به دلیل قابلیت اطمینان و شایستگی این سیستم از آن در کارگزاری های آنلاین بطور گسترده استفاده می شود. به طور مثال اگر قصد دارید از طریق وب مانی حساب خود را در باینری آپشن شارژ کنید، کمیسیون های پرداختی برای انجام هر تراکنش بسیار پایین تر از سایر رقبا در بازار فعلی است. تعداد بیشتری از کارگزاری های آنلاین با توجه به تقاضای زیاد کاربران، وب مانی را به عنوان سرویس پرداخت خود قبول می کنند.

انتقال سریع پول، یکی دیگر از مزایای استفاده از وب مانی است. سپرده ها و برداشت ها بدون دردسرمنتقل شده و پول به سرعت وارد حساب شما می شود.

انواع ارز

در زیر لیست تمام کیف پول های وب مانی آورده شده است. از بین این کیف پول ها امکان استفاده از کیف پول یورو برای کاربران ایرانی وجود ندارد. پر کاربردترین کیف پول‌های وب مانی به ترتیب روبل، دلار و بیت کوین هستند، که در ایران کیف پول دلاری وب مانی بسیار بیش‌تر از بقیه کیف پول‌ها کاربرد دارد.

 1. WMZ – کیف پول دلار  آمریکا (USD) – هر WMZ برابر با ۱ دلار آمریکا
 2. WME – کیف پول یورو (EUR)
 3. WMR – کیف پول روبل روسیه (RUB)
 4. WMU – کیف پول گریونا اوکراین (UAH)
 5. WMB – کیف پول روبل بلاروس (BYR)
 6. WMK – کیف پول قزاقستانی (اسم واحد پول) قزاقستان (KZT)
 7. WMV – کیف پول دانگ ویتنام (VND)
 8. WMX – کیف پول بیت‌ کوین (BTC)
 9. WMH- کیف پول بیت کوین کش (BCH)
 10. WML- کیف پول لایت کوین (LTC)
 11. WMG – کیف پول طلا

انواع حساب کاربری وب مانی

هر عضو دارای سطح کاربری منحصر به خود است که به اصطلاح پاسپورت نامیده می شود. در واقع پاسپورت گواهی دیجیتالی است که بر اساس اطلاعات شخصی ارائه شده توسط کاربر صادر می شود.

پس از انجام ثبت نام، حساب شما با محدودیت هایی همراه است. به عبارتی به دلیل عدم احراز هویت، فقط می توانید تا سقف ۳۰۰ دلار در کیف پول خود داشته باشید و همچنین با محدودیت هایی در تراکنش های روزانه برخوردار هستید. برای آن که بتوانید کارمزدهای تراکنش و محدودیت های حساب خود را کاهش دهید باید احراز هویت یا وریفای کنید. سطح پاسپورت شما با توجه به مدارکی که در اختیار وب مانی قرار می دهید تعیین می شود.

پاسپورت الیاس (Alias WM-Passport):

این نوع پاسپورت برای تراکنش های ناچیز، پرداخت صورتحساب و خریدهای اینترنتی اندک مناسب است. با این حال، باید در نظر داشته باشید که سطح اعتماد به کاربر​​ در پاسپورت الیاس پایین است. این سطح کاربری هنگام ثبت نام در سیستم بصورت خودکار و بدون هزینه صادر می شود. لذا در این نوع حساب نیازی به ارسال هیچ مدرکی نیست. چراکه در پاسپورت الیاس تنها می توانید تا ۳۰۰ دلار در کیف پول خود ذخیره کنید و روزانه تا سقف ۱۰۰ دلار تراکنش انجام دهید.

پاسپورت فرمال (Formal Passport)

: این نوع پاسپورت برای کاربران فعال و فریلنسرها مناسب است. صدور پاسپورت فرمال بصورت رایگان و توسط سرویس WM-Passport انجام می شود. در ضمن برای ارتقای خساب خود به فرمال باید اطلاعات هویتی را تکمیل و اسکن پاسپورت خود را ارسال کنید. در صورتی که پاسپورت ندارید، می توانید این کار را با اسکن کارت ملی امتحان کنید. (این روش ممکن است در برخی مواقع جواب ندهد).

با این حساب می‌توانید تا روزانه ۳,۰۰۰ دلار تراکنش انجام دهید و حداکثر ۱۰,۰۰۰ دلار در کیف پول خود داشته باشید.

پاسپورت پرسنال (Passport Personal): 

برای کسب و کارها و شرکت های اینترنتی توصیه می شود زیرا هدف آنها فقط خرج کردن یا انتقال وجوه نیست، بلکه با استفاده از کل مجموعه خدمات انتقال وب مانی به صورت آنلاین درآمد کسب می کنند. پاسپورت شخصی از سطح اعتماد بالایی برخوردار است، زیرا علاوه بر ارسال مدارک، با مراجعه حضوری به دفتر اسناد رسمی یا سفارت روسیه در ایران مدارک خود را تأیید می کنید. صدور این پاسپورت حدود ۵۰ دلار هزینه دارد اما با اخذ این پاسپورت، هیچ محدودیت تراکنش یا سقف دریافتی نخواهید داشت.