توکن NFT چیست؟ برای روشن شدن مفهوم NFT بهتر است در ابتدا انواع دارایی را مورد بررسی قرار دهیم.

دارایی‌های ما در زندگی به دو نوع زیر تقسیم می‌شود:

 • Fungible
 • Non fungible (NFT)

حالا این دو نوع به چه معنا می‌باشد؟ برای روشن شدن مفهوم این نوع با یک مثال شروع می‌کنیم.

فرض کنید که من یک اسکناس ۱۰ هزار تومانی دارم این اسکناس چه در دست من باشد و یا چه در دست شما، در هر دو حالت ۱۰ هزار تومان ارزش دارد که به معنای فانجیبل یعنی نوع اول می‌باشد و یا در حالت دیگر فرص کنید من علاقه‌مند به انگشتری هستم و حاضرم یک میلیون تومان بابت یک انگشتر پرداخت کنم ولی شما این علاقه‌مندی را ندارید و برای شما این انگشتر ۲۰۰ هزار تومان بیشتر ارزش ندارد که به معنای Non Fungible یا نان فانجیبل است.

حال اگر این مثال را به دنیای ارز دیجیتال تعمیم دهیم ، رمز ارزها حکم همان اسکناس ۱۰ هزار تومانی را دارند و سایر محصولات دیجیتال مثل موزیک یا موسیقی می‌توانند حکم همان انگشتر را در بازار NFT یا Non Fungible  خواهند داشت.

مثالی دیگر ؛

حال برای روشن‌ شدن بیش‌تر مفهوم توکن‌های NFT یک مثال دیگر را با هم بررسی می‌کنیم:

آقای خداداد عزیزی می‌تواند یک ویدئو از گل زدن خود را به یک توکن NFT تبدیل کرده و به فروش برساند. حق مالکیت این صحنه برای خداداد عزیزی حفظ می‌شود . همچنین اگر افرادی قصد خرید این توکن را داشته باشند می‌توانند قیمت پیشنهادی خود را ارائه داده و در واقع در این مناقصه شرکت کنند.

با خرید این توکن حق مالکیت آن صحنه به خریدار اعطا خواهد شد و آقای خداداد عزیزی به عنوان صاحب اصلی اثر هر بار که این توکن خرید و فروش شود درصدی از مبلغ را دریافت خواهد کرد.

ویژگی‌های توکن‌های NFT:

 1. نادر بودن : 

ارزش NFTها از کمبود آنها ناشی می شود . اگر چه توسعه دهندگان NFT می‌توانند هر مقداری برای این توکن های غیر قابل تعویض ایجاد کنند ، اما اغلب برای افزایش نادر بودن ، توکن ها را محدود می کنند .

 1. غیر قابل تقسیم بودن : 

بیشتر توکن‌های غیر قابل تعویض در واحد های کوچکتر قابل تقسیم نیستند . برای مثال شما یا کل یک قطعه‌ی هنری دیجیتال را خریداری می‌نمایید و یا اصلا خرید نمی‌کنید .

 1. منحصر به فرد بودن :

 NFTها یک تب اطلاعات دائمی دارند که منحصر به فرد بودن آنها را ثبت می کند . این به معنی می باشد که هرکدام از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند .

      ۴. غیر قابل تعویض بودن

هر کدام از NFTها دارای امضای دیجیتال هستند، از اینرو نه با هم برابرند و نه امکان معاوضه آن‌ها با یکدیگر وجود دارد.  

در صورتی که ارزهای رمزنگاری شده قابل تعویض هستند چون ارزش هر واحد از آن‌ها یکسان است. یعنی می توان آنها را معامله یا مبادله کرد چراکه ارزش یک دلار همیشه با ارزش یک دلار دیگر یکی است. ارزش یک بیت کوین همیشه با ارزش بیت کوین دیگر برابر است.

چرا NFT خریدار دارد؟

NFT ها می‌توانند یک سرمایه‌گذاری مالی، یک خرید احساسی، یک کالای کلکسیونی به حساب آیند. همانند جمع‌آوری انواع تمبرهای پستی، سکه‌های قدیمی یا کلکسیون پروانه‌ها که توسط افراد صورت می‌گیرد.

همچنین این توکن‌ها  یک جنبه‌ی دیگر برای جامعه دارد. به‌عنوان مثال، برخی از هنرمندانی که از آثار هنری دیجیتال خود NFT ایجاد می‌کنند، به خریداران امکان دسترسی انحصاری به یک کانال خصوصی برای گفتگو می‌دهند که فقط خریداران NFT های آن هنرمند به آن دسترسی دارند، بنابراین این اتفاق باعث تشکیل یک باشگاه طرفداری انحصاری می‌شود.

NFT از اشیاء دیجیتال ساخته می‌شود که نامشهود است، مثل:

 • GIF ها
 • آثار هنری
 • کلکسیون‌ها
 • فیلم‌ها و موارد مهم ورزشی
 • کاورهای بازی ویدیویی
 • موسیقی

به نوعی NFT ها مانند کالاهای لوکس هستند، اما در قالب فضای دیجیتال.

چطور توکن NFT بخریم؟

برخلاف ارزهای دیجیتال، توکن‌های NFT در صرافی‌های ارز دیجیتال عرضه نمی‌شوند. برای خریدوفروش این توکن  پنج بازار اصلی وجود دارد که واحد ارزش در همه‌ی آن‌ها بر اساس اتریوم است، از بازارهای خریدوفروش NFT می‌توان به زورا(Zora) ،سوپرریر(SuperRare)، ریربل(Rarible)  اشاره کرد.

درواقع بازارها جایی هستند که این افراد می‌توانند پیشنهادات خود را برای NFT ارائه دهند یا بسته به چگونگی تنظیم فرآیند فروش NFT را به‌طور کامل خریداری کنند. معمولاً NFT ها به تعداد محدود به حراج گذاشته می‌شوند یا ممکن است باقیمت تعیین‌شده و بدون محدودیت برای خرید مستقیم در بازارها قرار داده شوند.

کلام آخر درباره‌ی توکن NFT

توکن‌های  NFT، توکن‌هایی هستند که از فناوری بلاکچین برای ارتباط با یک دارایی دیجیتالی منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند که قابل تعویض با نمونه‌ی مشابه نیستند. این توکن ها در صنایع مختلف مانند هنر ، موسیقی، ویدیوهای ورزشی گسترش‌یافته‌اند. گرچه فضای این گونه توکن‌ها نوظهور است اما با توجه به پیش‌بینی کارشناسان در آینده کاربرد بیشتری در بین مردم خواهند داشت.

اگر به این مباحث علاقه دارید خواندن مقاله * متاورس چیست؟ * خالی از لطف نخواهد بود.