روش بازاریابی افیلیت مارکتینگ که با نام‌هایی چون همکاری در فروش و بازاریابی پورسانتی نیز شناخته می‌شود یکی از روش‌های مرسوم برای بازاریابی است که پیشتر به ‌صورت سنتی در فضای آفلاین انجام می‌شد. حال در دنیای آنلاین جایگاه گسترده‌ای نیز پیدا کرده است.

 در این نوع تبلیغات، یک واسطه به عنوان بستر، لینک موردنظر را منتشر می‌کند و به ازای هر فروشی که از طریق این لینک انجام می‌شود درصدی را از شرکت ارائه دهنده محصول دریافت می‌کند.
آمازون اولین سایتی بود که سیستم افیلیت مارکتینگ خود را در سال ۱۹۹۶ راه‌اندازی کرد و هنوز این سیستم ادامه دارد.

مزیت بازاریابی افیلیت مارکتینگ برای تبلیغ دهندگان

این نوع از بازاریابی ، بازاریابی بدون ریسک است چراکه شما به‌عنوان یک تبلیغ دهنده فقط زمانی هزینه پرداخت می‌کنید که نتیجه‌ای که از آن انتظار داشته‌اید را به دست آورده باشید.

همچنین برای شروع بازاریابی افیلیت نیازی به سرمایه یا پرداخت اولیه ندارید. به همین خاطر این بازاریابی برای کسب‌وکارهای کوچک نیز قابل اجرا است.

این نوع بازاریابی یکی از بهینه‌ترین روش‌ها در رسیدن به هدف‌های بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک است.

مزیت بازاریابی معرف برای ناشران تبلیغات

ناشران، افیلیت مارکتینگ را فرصت بسیار خوبی برای فروش محصولات بدون نیاز به تولید و یا انبارداری محصولات می‌دانند. میزان درآمد حاصل از افیلیت مارکتینگ به موارد زیر وابسته است:

  • میزان بازدهی و قابل‌اعتمادی شبکه تبلیغاتی که با آن همکاری می‌کنید.
  • مقدار مبلغی که به ازای به هدف رسیدن تبلیغات دریافت می‌کنید .
  • میزان شناخت شما درباره مخاطبین سایتتان که چه محصولاتی را بیشتر می‌پسندند و احتمال خرید چه محصولاتی در وب‌سایت شما بیشتر است.

برای موفقیت در افیلیت مارکتینگ چه کار کنیم؟

با اینکه سیستم همکاری در فروش سیستم ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما برای موفقیت در آن باید نکاتی را مد نظر قرار دهیم. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مخاطب‌شناسی: 

شناخت درست مخاطب هدف یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که برای موفقیت در افیلیت مارکتینگ باید انجام دهید.

 کسب درآمد بالاتر به این معنا نیست که هر چیزی را منتشر کنید. شما باید تبلیغاتی را نمایش دهید که همسو با علاقه مخاطبان و محتوای سایت‌تان باشد.

  • صداقت: 

شما باید به هر آن چیزی که در سایت خود منتشر می‌کنید اعتقاد داشته باشید چراکه  مخاطبین شما قطعا این موضوع را متوجه خواهند شد و قطعا رفته‌رفته هیچ کدام از کاربران روی لینک‌های شما کلیک نخواهند کرد. بنابراین صداقت در افیلیت مارکتینگ اهمیت زیادی دارد.

  • انتشار محتوای باکیفیت: 

 با انتشار محتوای باکیفیت و کاربردی می‌توانید خودتان را به عنوان یک مرجع معتبر نشان دهید. همچنین اطلاعات جامعی از محصول مورد نظر را در اختیار کاربران قرار دهید تا بیشتر اطمینان کرده و بیشتر روی لینک‌های تبلیغاتی کلیک می‌کنند.

  • روش‌های مختلف افیلیت

بهتر است فقط روی یک مدل افیلیت مارکتینگ متمرکز نشوید و روش‌های مختلف آن را که در مقاله‌های بعدی به آن اشاره خواهیم کرد امتحان کنید. هر کدام از این روش‌های مزایای خودش را دارد.

جمع‌بندی
افیلیت مارکتینگ یکی از روش‌های سریع افزایش فروش در سراسر دنیاست که هم برای تبلیغ‌دهنده  و هم ناشر تبلیغات منفعت دارد. در این روش پرداخت پورسانت به صورت روش‌های مختلف و طبق قراردادهایی انجام می‌شود. ناشران تبلیغات می‌توانند به‌صورت فریلنسریفعالیت داشته باشند و درآمد بالایی کسب کنند.