متاورس را می توان یک فضای مجازی در نظر گرفت که از ترکیب واقعیت فیزیکی، بازی های آنلاین، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و ارزهای دیجیتال حاصل می شود.

از آنجایی که مفهوم متاورس هنوز در حال رشد است، تعاریف و توصیفات مختلفی برای آن وجود دارد. به عنوان تعریفی دیگر میتوان گفت، یک قلمرو دیجیتالی است که به انسان ها اجازه تعامل با دیگر افراد یا شخصیت های مجازی در قالب آواتارها را برای انجام بازی، رسیدگی به امور کاری و تجاری، یا معاشرت می دهد.

نقش فیسبوک در متاورس

شرکت فیس‌بوک، یکی از شرکت‌های پیشرو در این حوزه است.

این غول رسانه های اجتماعی اخیرا ۵۰ میلیون دلار برای ساخت و توسعه پروژه‌های متاورسی خود سرمایه‌گذاری کرده است. مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک برای حرکت در مسیر تحقق اهداف خود در این زمینه به تازگی نام این شرکت را به متا تغییر داده و قصد دارد بستر فیس‌بوک را به یک دنیای مجازی یا همان متاورس تبدیل کند.

اما تنها فیسبوک نیست که در این حوزه سرمایه‌گذاری عظیم کرده است. شرکت‌هایی نظیر مایکروسافت، ایپیک گیمز، انویدیا و اسپشیال فعالیت خود را به طور رسمی در این حوزه آغاز کرده‌اند.

کاربردهای متاورس

  • امکان برگزاری ملاقات‌های مجازی و قرارهای کاری
  • آموزش مجازی در رشته‌های مختلف
  • کسب درآمد از بازی‌کردن به طروق مختلف
  • خرید آنلاین با یک ارز پایه
  • گردشگری و سفر به شکل مجازی
  • اجرای کنسرت‌ها و جشن‌ها
  • مالکیت دیجیتال NFTها
  • تأثیر مستقیم بر اقتصاد

ارزهای دیجیتال در متاورس

در دنیای متاورس همانند دنیای واقعی بایستی امکان انجام مبادلات و خرید و فروش در آن محیا باشد. و این موضوع در صورتی امکان پذیر است که ارزی به عنوان ارز پایه برای انجام مبادله مشخص شده باشد.

دنیای متاورس هم اموال و دارایی‌های خاص خودش را دارد. به عنوان مثال در برخی بازی‌های واقعیت مجازی مثل Decentraland امکان معامله آثار هنری به صورت دارایی‌هایNFT  وجود دارد. در متاورس نیز هر کسی دارایی‌های خاص خود مانند زمین، ساختمان، چهره و حتی نام شخصی خود را دارد که این دارایی‌ها براساس یک ارز پایه در آن معامله می‌شود.

مزایای متاورس

محدودیت‌های اینترنت فعلی: 

متاورس قرار است به عنوان جایگزین اینترنت عمل کند و بدون آنکه محدودیت‌های کنونی اینترنت را داشته باشد به کاربران خود امکان توزیع محتوای دلخواهشان را در سراسر پلتفرم می‌دهد. یعنی شما می‌توانید محتوای دلخواهی را که در یک پلتفرم مبتنی بر متاورس ایجاد کرده اید را به پلتفرمی دیگر ببرید.

تداوم و قابلیت تعامل پذیری: 

هر تغییری که در metaverse توسط یک کاربر اتفاق می‌افتد دائمی و قابل مشاهده برای همه می‌باشد. تداوم و قابلیت تعامل‌پذیری به کاربران امکان می‌دهد برخلاف اینترنت، هویت و تجربه‌های آنلاین خود را در سراسر متاورس حفظ کنند.

تداوم هویت: 

در دنیای metaverse یک شخص می‌تواند در سراسر آن خود واقعی اش باشد. به این معنی که کاربران دیگر نیازی به داشتن پروفایل جداگانه در توئیتر، کاراکتری در فورتنایت و اکانت ردیت ندارند، بلکه می‌توانند در تمام این پلتفرم‌ها تنها خود واقعی‌شان باشند. این تداوم هویت، عاملی اساسی در شکل‌گیری نحوه خرید و مصرف محتوا توسط کاربران متاورس خواهد بود.

زندگی در متاورس

زندگی در متاورس همانند این است که شما در دنیای مجاز ی و دیجیتال یک آواتار مختص خودتان دارید که به واسه آن در دنیای غیر واقعی کار می‌کنید، ارتباط برقرار می‌کنید ، لمس می‌کنید، سفر می‌کنید و تمامی ابعاد یک زندگی واقعی اما دیجیتال را تجربه می‌کنید.

در واقع با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی است که زندگی کردن در این دنیای مجازی برایمان فراهم می‌گردد.

این عینک‌ها کاربردهای گسترده‌ای در metaverse دارند و هم پای آن در حال رشد هستند. از جمله این کاربردها می‌توان به استفاده از آن‌ها برای احراز هویت ، به خاطر سپردن نام همکاران، پروژه‌های مختلف و سوابق آن‌ها اشاره کرد.

این پیش‌بینی وجود دارد که عینک‌های واقعیت مجازی جایگزین گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها شوند. چراکه تصاویر دیجیتالی، بازخورد لمسی، حسگرهای بیومتریک و پخش و ضبط صوتی همه از قابلیت‌های زندگی در متاورس است و بینایی ماشینی نیز جز مهمی از این دنیا خواهد بود.

متاورس چیست؟ + پروژه ها، ارزها، خرید و بازی